Spor Toto Süper Lig Kupası Görücüye Çıktı

Hasan Doğan Sezonunda Spor Toto Süper Lig Şampiyona’na verilecek kupa Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nda futbolseverler için görücüye çıktı.

Lige ismini vermeye başladığı sezondan itibaren geleneksel hale gelerek Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nda sergilenen kupa bu yıl farklı bir formatta gelenlerin beğenisine sunuldu. Hasan Doğan Sezonunda şampiyon takımın ellerinde yükselecek Spor Toto Süper Lig Kupası’nın bu sene hem maddi hem de manevi özellikleri bulunuyor.

Spor Sadece Sonuç Değildir 
Sporda sonuç odaklı düşünmenin beraberinde istenmeyen davranışların ortaya çıkmasına sebep olacağına dikkat çeken Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Kasapoğlu,  “önemli olan sporun hem yapanda hem de izleyende coşkulu, sevinçli barışsever duyguları ortaya çıkarmasıdır. Bu da ancak sporu spor için yapmak ve izlemekle olur” dedi. 

Kupanın başarıyı temsil eden bir sembol olduğunu hatırlatan Kasapoğlu, gereğinden fazla anlam yüklemenin kişilerde istem dışı davranışlara sebep olacağını ifade etti. Kasapoğlu,  “Şampiyonu, taraftarlarını tebrik ederim” diyerek sözlerini tamamladı. 

Türk Motifleri Dikkat Çekiyor
Spor Toto Süper Lig kupasının özellikleri şöyle;
Ana esin kaynağı Selçuklu Yıldızı. Eşsiz geometrik şekli ile şık bir motif olarak asırlar boyu Türk sanatının eserlerini süsleyen Selçuklu Yıldızı, iç içe iki kare geçmeden (zencerek) oluşmaktadır. Orta Asya'dan günümüze kadar Türk kültürünün içerisinde yer alan bu yıldızın anlamı; "bir ve beraber" olmaktır. Eski Türk devletleri, zaman içerisinde kazandığı zaferlere atfen, Selçuklu Yıldızı'nı bayraklarında da kullanmışlardır.

Selçuklu Yıldızı Ve Zafer
"Birlik-beraberlik" ve "Zafer" unsurları; Selçuklu Yıldızı'nın şampiyonluk kupalarına ilham vermesinde büyük rol oynadı.  Gök Medrese, Divriği Ulu Camii ve Mevlana Türbesi'nin ardından Selçuklu Yıldızı, bundan böyle şampiyonlara verilen kupalarda da yerini alacak.

Ağırlığı 10 Kilo 300 Gram
Hasan Doğan sezonunda Spor Toto Süper Lig şampiyonuna verilecek kupanın ağırlığı 10 kilo 300 gram olarak tasarlandı. Kupanın 9.300 gramı 925 ayar gümüş, 1000 gramı ise 925 ayar gümüş üzeri altın kaplama olarak üretildi.

Ligi şampiyon olarak bitirecek olan takıma verileceği güne kadar Spor Toto Teşkilat Başkanlığında sergilenecek olan kupayı vatandaşlar ziyaret ederek hatıra fotoğrafı çektirebilecek.